Wczytuję dane...
Waga produktu: 5.00 kg
Realizacja zamówienia: 14 dni
Producent: Bona

Ekologiczne spoiwo do mieszania z pyłem drzewnym służące do wypełniania fug w parkiecie przed lakierowaniem.

Często słyszy się od "dobrych" parkieciarzy że szpachlowanie jest zbyteczne gdyż oni tak dobrze układają ...że nie będzie co szpachlować.
Niestety jest jeszcze duże grono parkieciarzy, którzy myślą w ten sposób. Nie zdają sobie sprawy iż narażają klienta na zwiększone prawdopodobieństwo powstawania szpar oraz (co jest dużo gorsze) ryzyko "bocznego sklejania", w wyniku czego powstaje jedna duża szczelina co kilka rzędów parkietu.
Po co jest w takim razie szpachlowanie, jeśli nie widać "gołym okiem" szczelin?

Bonatech Mix & Fill - foto

1. Prawidłowo wykonany parkiet styka się na swych bokach górną krawędzią. Pod nią jest wolna przestrzeń o przekroju trójkąta aż do łącznia na "pióro-wpust". W czasie szlifowania górnej powierzchni drewna, krawędzie styku obniżają się, odsłaniając dostęp do "wolnej przestrzeni". I właśnie to miejsce zostaje wypełnione szpachlą, która powinna pracować razem z drewnem, jednocześnie nie sklejając poszczególnych klepek. Z tego też wynika potrzeba szpachlowania zawsze całej powierzchni podłogi.

2. Szpachlowanie ma ogromne znaczenie czyszczące, gdyż pozwala na mechaniczne usunięcie zanieczyszczeń, których nie udało się usunąć w trakcie odkurzania. (np. ziarna z papieru szlifierskiego, które wbiły się w powierzchnię drewna)

3. Szpachlowanie jest pierwszym etapem "ścinania włosa" czyli podniesionych włókien drewna.

Jak widać zalet jest trochę więcej niż mogło by się wydawać. Naprawdę nie ma sensu oszczędzać na szpachlowaniu. Zwłaszcza że jest to najmniejszy koszt z całego procesu układania podłogi. Zdarza się że wykonawca proponuje szpachlowanie "Caponem".
Nie należy się na to godzić gdyż spowoduje to ciemnienie szczelin oraz zwiększone ryzyko wykruszania się takiej szpachli.
Tak na marginesie to powszechnie stosowany "Capon" nie znajduje żadnego zastosowania w nowoczesnym parkieciarstwie.

Aby dobrze wykonać szpachlowanie parkieciarz musi mieć odpowiedniej jakości szpachlę, wykonaną z miękkiej nierdzewnej stali. ( do kupienia w dobrych sklepach parkieciarskich)

Firma Bona znana jest z syntetycznego produktu o nazwie "Fugenkitt", stosowanego przez wielu solidnych wykonawców.
Od jesieni 2001r. oferowany jest  nowy środek o nazwie BonaTech Mix&Fill. Jest to produkt, który łączy ze sobą wszystkie zalety fugenkitów, tych na bazie rozpuszczalników jak i wody. Za to nie posiada nieprzyjemnego zapachu i szkodliwych oparów.

Mix&Fill po wymieszaniu z pyłem drzewnym oraz zaszpachlowaniu powierzchni podłogi tworzy spoinę w kolorze drewna. Spoina ta dzięki pewnej elastyczności pozwala na pracę drewna i nie ulega wykruszeniu.
Mix&Fill może być kładziony pod wszystkie lakiery wodne, poliuretanowe, olejowo-żywiczne, oleje i system olejowo-woskowy.

Czas schnięcia: około 30 minut.
Po wyschnięciu podłoga musi zostać wyszlifowana drobnym papierem (granulacja100-120 w zależności od używanego lakieru)
Zużycie: 1 litr na 10 m2.
Przy dużych szczelinach możliwe jest powtórne szpachlowanie.


Klienci, którzy kupili ten produkt wybrali również...